Magyar Péter kezdő 11-e: Ruszin-Szendi Romulusz, a sértett ember, akit a volt kollégái is elítélnek

Idő előtt leváltották, megsértődhetett, leszerelt, és beállt Magyar Péter mögé.

A TISZA Párt szakértője körül egyre több a kínos ügy. Ruszin-Szendi Romulusz egyelőre nem cáfolta érdemben az értesüléseket.
Idén február közepén tűnt fel a TISZA Párt mellett Ruszin-Szendi Romulusz egykori vezérkari főnök, aki Magyar Péter formációjának szakértőjeként számos témában támadni kezdte a magyar kormányt. Lehetséges azonban, hogy Magyar Péter azóta megbánta, hogy bevette csapatába az egykori katonai vezetőt, mert Ruszin-Szendi körül azonban azóta több komoly kérdéseket felvető ügy látott napvilágot.
A volt vezérkari főnököt 2023. április 27-én két év szolgálat után Novák Katalin köztársasági elnök felmentette tisztségéből, és eleinte úgy tűnt, diplomataként folytatja majd pályafutását, ám az egykori katona tavasszal a Tisza Párt szakpolitikusaként jelent meg. Ruszin-Szendi a párt rendezvényén számos kritikát fogalmazott meg a kormány honvédelmi intézkedéseivel szemben.
Ezt is ajánljuk a témában
Idő előtt leváltották, megsértődhetett, leszerelt, és beállt Magyar Péter mögé.
Időközben nyilvánosságra került, hogy a volt katonai vezetőnek Dunakeszin 928 millió forintért építettek/újítottak fel állami pénzből szolgálati villát. (A Honvédség vezetői a törvény szerint szolgálati villára jogosultak, ám a korábbi vezetők lakóépületei legfeljebb hatodába kerültek Ruszin-Szendi közel egymilliárd forintért készült házának, ami még az elmúlt időszak jelentő ingatlanár-emelkedései mellett is kirívó különbség – a szerk.).
Ezt is ajánljuk a témában
Az Indexhez eljutottak azok a könyvelési tételek, amelyek a szolgálati villa elszámolását tartalmazzák. Mindeközben reagáltak Magyar Péterék a hírre, maga az érintett is.
Az említett hírre a TISZA Párt egy össze-vissza közleménnyel reagált, amelyben a propagandát, Szalay-Bobrovniczky Kristóf minisztert, illetve Kövér Lászlót és Áder Jánost is támadták, konkrétumokról viszont nem nagyon tettek említést.
A témában mi is megkerestük Magyar Péter formációját, és az alábbi kérdéseket tettük fel nekik:
A TISZA Párttól ezekre érdemi választ nem kaptunk, mindössze ennyit közöltek: „A levelét továbbítottuk az illetékes osztálynak, akik érkezési sorrendben kezelik a beérkező megkereséseket, ezért szíves türelmét kérjük. Szervezetünk folyamatosan bővül, igyekszünk egyre több időt fordítani az üzenetek hatékony megválaszolására.”
Ruszin-Szendi Romulusz pedig a Telex a villa-ügyre vonatkozó kérdésére először azt mondta, ő sem megrendelő, sem tulajdonos nem volt, az ingatlan megvásárlását és kezelését a Honvédelmi Minisztérium háttérintézménye végezte, és az a mindenkori vezérkari főnök szolgálati rezidenciájaként funkcionált. Ruszin-Szendi szerint a kivitelezési munkálatokkal, a megbízásokkal és a konkrét költségekkel kapcsolatban csak az ingatlankezelő tud érdemi tájékoztatást adni.
A TISZA Párt szakpolitikusa nem adott magyarázatot arra, hogy miként kerülhetett az épület üvegfelületeire a monogramja és a családi címere.
De nem a címer volt az egyetlen nagy értékű beruházás az épületben, hiszen a Ruszin-Szendi által használt villában számos luxuscikk megtalálható volt.
A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) napokban megjelent jelentése azonban cáfolja Ruszin-Szendi és a Tisza Párt állításait, miszerint az egykori tábornok nem volt tisztában a szolgálati ingatlanba beszerzett luxusberendezések költségeivel.
Ezt is ajánljuk a témában
Elképesztő tényeket tárt fel a KEHI.
A KEHI nyilvánosságra hozta a közpénzből fizetett berendezési tárgyak, eszközök részletes listáját, amelyen többek közt az alábbi tételek szerepelnek:
A jelentés szerint emellett borhűtő, robotporszívó, prémium szórakoztató elektronikai eszközök, játékkonzol, valamint sminkasztalok, baldachin, plafontükör, egyedi tapéták, kültéri konyhai egységek, napozóágyak és függőszékek is helyet kaptak a villában, és még férfi fürdőnadrágokat, köntösöket és ágyneműket is közpénzből vásároltak.
A Tisza Párt szerint Ruszin-Szendi nem volt tisztában a költségekkel, és felesége irányította a vásárlásokat – ez azonban a KEHI szerint éppen hogy bizonyítja, hogy a házaspár közvetlenül részt vett a beszerzésekben.
Ezt is ajánljuk a témában
A vásárlásokat közvetlenül a felesége irányította.
Márciusban aztán ismét egy kínos történet látott napvilágot Ruszin-Szendivel kapcsolatban. Kiderült, hogy a volt katonai vezetőn esztétikai célú műtéte(ke)t végeztek a Honvédkórházban. A műtétért Ruszin-Szendi nem fizetettt térítési díjat, az egyértelműen nem gyógyászati céllal végzett orvosi beavatkozást költségei közvetlenül az intézményt terhelték.
Mivel a 2022. április 14-én történt zsírleszívás idején a Honvédkórház egésze a vezérkari főnök alá tartozott, a történtek a közpénzek jogtalan felhasználásának gyanúja mellett a hatalommal való visszaélés gyanúját is felvetik.
(Az MH Egészségügyi Központ gyógyító részlegei később, 2023. január 1-jétől kiváltak a Magyar Honvédségből, ám a Ruszin-Szendit érintő esztétikai műtét ideéjén még oda tartoztak – a szerk.)
Az ügyben a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) közzétett egy vizsgálati jelentést, amely az alábbi megállapításokat teszi:
A KEHI jelentése szerint emellett a beavatkozás pontos költsége nem ismert, de a magánegészségügyi intézményekben hasonló beavatkozások díja 600 ezer és 1,2 millió forint között mozog, míg abban a magánintézményben, ahol a beavatkozást végző orvos dolgozik, 1,17 millió forintba kerülne egy ilyen műtét. Az ügyben információink szerint ügyészségi vizsgálat következhet.
Eszerint tehát erős a gyanú, hogy Ruszin-Szendi Romulusznak nem volt olyan betegsége, ami indokolta volna a beavatkozást, ám nem volt megelégedve a külsejével. Úgy tűnik, ezt a problémát úgy kezelték, hogy az alá tartozó kórházban titkosított módon, a kórház költségén zsírleszívó műtétet végeztek a volt vezérkari főnökön.
Az említett ügyekkel kapcsolatban riporterünk próbálta megkérdezni Magyar Péter szakértőjét, ám nagyon igyekezett elkerülni a válaszadást.
A tiszás szakpolitikus később sem cáfolta a fentieket, de közzétett egy videót az üggyel kapcsolatban. Ebben úgy fogalmazott, „Egy vezérkarfőnök bemegy a Honvédkórházba, hogy ellássák a problémáit, ez azt gondolom, hogy nem tartozik senki másra, csak rá és az orvosára.”
Ezt is ajánljuk a témában
A volt vezérkari főnök alakformáló beavatkozásának körülményei felvetik a hűtlen kezelés gyanúját is.
Ruszin-Szendi villa-ügye, és a kórházi történet jelentősége azonban eltörpülnek a tiszás politikussá avanzsált katona legsúlyosabb botránya mellett. Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter szerint ugyanis Ruszin-Szendi Romulusz vezérkari főnökként nem Magyarország érdekeit és álláspontját képviselte a NATO ülésein, és előfordult, hogy a „Slava Ukraini!” azaz „Dicsőség Ukrajnának!” mondattal zárta beszédét.
A történet még Ruszin-Szendi Romulusz vezérkari főnöksége idején kezdődött. A katonai vezető 2022-ben engedélyt kért, hogy Ukrajnába utazhasson, eleget téve az általa csak „Valerij” néven emlegetett Valerij Zaluzsnij, egykori ukrán főparancsnök, majd nagykövet meghívásának eleget téve. Ruszin-Szendi engedélyt kapott az említett látogatásra, mert Magyarországnak elemi érdeke fűződött ahhoz, hogy pontos információi legyenek egy, a szomszédságában zajló konfliktusról, de nyilvánvaló biztonsági okokból ezt a látogatást titokban akarták tartani.
Az AFU akkori vezérkari főnöke azonban felfedte a titokban tartott látogatást, mert a Ruszin-Szendi Romulusz látogatását arra akarta felhasználni, hogy Magyarországot – akarata ellenére is – Ukrajna támogatói mellé vonja. A magyar vezérkari főnök egyébként kifejezetten baráti fogadtatásban részesült. Ruszin-Szendiről azóta elterjedt egy videófelvétel is, ahol ukrán kapcsolataival kérkedett. Ebben úgy fogalmazott,
ha odakerülünk, akkor lesznek telefonszámok.
Lesznek telefonszámok (…) ha nagyon akarjuk, ezeket a telefonszámokat fel lehet éleszteni majd, amikor oda kerülünk...”.
Ezt is ajánljuk a témában
Az egykori vezérkari főnök 2022-es ukrán körútja máig számos kérdést vet fel.
„Mire gondolhatott Ruszin-Szendi?” – teheti fel a kérdést az olvasó. Nos valószínűleg arra, amire a Bennfentes derített fényt, mégpedig, hogy
a korábbi katonai vezető engedély nélkül egyeztetett politikai vezetőkkel, és városi polgármesterekkel, és az csak később bukott ki, ahogyan az is, hogy nem egyeznek az általa leadott jelentések, a NATO-, és EU-vezérkari főnökei előtt elhangzottak, valamint a mandátum tartalma.
A lap értesülései szerint ugyanis volt vezérkari főnök a NATO-, és EU-vezérkari főnöki értekezletekhez hasonlóan csak kötött mandátummal utazhatott ki Ukrajnába. Ez azt jelentette, hogy csak katonákkal tárgyalhatott volna.
A Honvédelmi Minisztérium vizsgálata emellett azt is megállapította, Ruszin-Szendi Romulusz a mandátummal szemben elhallgatta Magyarország háborúellenes álláspontját, de jelentéseibe mégis beleírta ezeket, miközben a hivatalos hangfelvételek azt támasztják alá, hogy a háborúellenességről vagy Magyarország aggodalmairól nem számolt be, helyette támogatólag állt az ukrajnai háborúhoz, és előfordult, hogy
beszédeit pedig a közismert ukrán nacionalista jelszóval, „Slava Ukraini!” azaz „Dicsőség Ukrajnának!” felkiáltással zárta.
Mindezt sem a TISZA Párt, sem Ruszin-Szendi Romulusz nem cáfolta érdemben, ellenben csakúgy mint a korábbi ügyeknél, igyekezett kikerülni a válaszadást, amikor riporterünk ezzel kapcsolatban kérdezte.
Nyitókép: Mandiner/Földházi Árpád
A Tisza Párt elnökének főhet a feje honvédelmi tanácsadója, Ruszin-Szendi Romulusz botrányos ügyei miatt.